Home|About Us|Contact Us|Programme|Publications|Competitions|Book Prizes|SIMO|Other Links

Singapore Mathematics Project Festival Results 2009 

  Junior Section
  Senior Section


 


Junior Section 

Singapore Mathematical Society Shield
      No Winner

Award

School

Project Title

Team Members

Supervisor

Silver

Victoria School

Plinko-The unfair game

Gavin Ng

Ervin Chong

Lee Jia Lok

Ronald Ong

Kara Tay

Silver

Hwa Chong Institution (High School)

Symmetry of functions

Benjamin Lim

Issac Kuan

Lee Teck Kong

Bronze

Xinmin Secondary School

Point, point, point

Christina Lim

Rosalie Chelsea

See Ying Ting

Vincent Low

Lee Kin Meng

Bronze

Xinmin Secondary School

Of apples & bananas

Ng Zu Yao

Voon Siew Li

Yu Wen Soon

Lee Yong Hor

Bronze

NUS High School of Mathematics and Science

Analysis of Quoridor

Krystal Lim

Samuel Lee Tzi Yew

Bronze

Raffles Girls’ School (Secondary)

Fun with figurate numbers

Lim Min

Lim Xiao Qi

Kui Yan

Qiu Tian Yu

Chew Meek Lin

Honorable Mention

NUS High School of Mathematics and Science

Games analysis: Blokus Duo

Yong Wei Wei Dayna

Charlene Tan Yan Ling

Yong Wei Lee Samantha

Angela Toh Xue Qi

Samuel Lee Tzi Yew

Honorable Mention

MacPherson Secondary School

Amidakuji

Pyi Phyo Lwin

Diana Maretinova

Jesslyn Wiraputra

Lai Ruiwen

Honorable Mention

Singapore Chinese Girls’ School

To Live and Let Live

Cheryl Ang Cai Fang

Lau Jiwei Samantha Janelle

Linda Mulyani

Priscilla Khong Li Mei

Lin Meiyin

Honorable Mention

St. Andrew’s Secondary School

Use of matrices in coding

Wang Peng Cheng

Kwang Tien-En

Ong Jun Jie

Lim Yang Cherng

Honorable Mention

River Valley High School

Picture perfect

Khoo Yong Jie

Chan Yi Hao

Pey Chiun Yuan

Loke Jee Wah

Honorable Mention

Tanjong Katong Girls’ School

How to tie the shortest shoelace?

Cho Soo Min

Tay Wen Niang Sheryl

Kwok Wai Sze

Sharifah Shahidah

Honorable Mention

Methodist Girls’ School

How safe is your school?

Alison Kuah

Heng Li Cheng

Ling Xi Yun

Stephanie Glarbo

Grace Poh


Senior Section 

Singapore Mathematical Society Shield
      Raffles Institution

Award

School

Project Title

Participants

Supervisor

Gold
Foo Kean Pew Memorial Prize (Senior Section)

Raffles Institution

Mastermind – A mathematical analysis of its variants

Ivan Loh

Barry Tng

Vincent Tjeng

Kwa Beng Hong

Gold

Creativity and Originality Prize

NUS High School of Mathematics and Science

Folding Prismatoids using a form of 3D origami

Cheng Herng Yi

Samuel Lee Tzi Yew

Silver

Raffles Girls’ School (Secondary)

The curving ball

Yang Yuyun

Tan Jiaxiu

Silver

Hwa Chong Institution (High School)

Ames Room

Xia Zhongyang

Darius Chan

Lee Jun Yi

Khoo-Yap Keng Peng

Silver

Hwa Chong Institution (High School)

Permutable Primes

Liang Xiaohua

Nie Tian

Huang Songpeng

Gwee Hwee Ngee

Bronze

River Valley High School

Chocolate and stamp cutting problem

Zhao Yifu

Zhao Bozhi

Zhao Xuxin

Fan Xiaohui

Ang Mia Lee

Bronze

Xinmin Secondary School

Mathematics behind card tricks

Adrian Low Yue Xin

Ng Zheng Dong Stephen

Siranath Yuktasevi

Junie Lim May Ling

Bronze

Hwa Chong Institution (High School)

Investigating the winning strategy for Big Two

Peter Haw

Seow Yongzhi

Gwee Hwee Ngee

Bronze

Nanyang Girls’ High School

Caught in the rain

Fang Ming

Gao Helin

Tian Lingyi

Ong Yen Chin

Honorable Mention

River Valley High School

A pictorial representation of sampling without replacement

Ding Ning

Gu Tianyu

Hoe Guo Kai

Tan Chee Yeng

Dr Yap Von Bing

Honorable Mention

Nanyang Girls’ High School

Cross cutting

Du Yinan

Yu Yidi

Chen Qinyan

Ong Yen Chin

Honorable Mention

Anglo Chinese School (Independent)

Dividing a polygon into two equal parts using Euclidean construction tool

Tran Anh Son

Tran Anh Duc

Nguyen Dang Minh

Liu Yang

Megan Lim

 

 


Copyright 2015 Singapore Mathematical Society. All Rights Reserved

Version: 1.1.0