Announcement Results SMO Results

Results for SMO 2019

Singapore Mathematics Olympiad School Award (Category 1) 2019

AwardName of School
GoldHwa Chong Institution
GoldNUS High School of Mathematics and Science
GoldRaffles Girls’ School (Secondary)
GoldRaffles Institution
SilverAnglo-Chinese School (Independent)
SilverCatholic High School
SilverMaris Stella High School
SilverNanyang Girls’ High School
SilverRiver Valley High School
SilverSt Joseph’s Institution
SilverVictoria School
BronzeAnderson Secondary School
BronzeCedar Girls’ Secondary School
BronzeCHIJ St Nicholas Girls’ School
BronzeChung Cheng High (Main)
BronzeDunman High School
BronzeNan Chiau High School
BronzeNan Hua High School
BronzeNational Junior College
BronzeNgee Ann Secondary School
BronzeSingapore Chinese Girls’ School
BronzeTemasek Junior College
CommendationAnglo-Chinese International School
CommendationBukit Panjang Govt High School
CommendationClementi Town Secondary School
CommendationCommonwealth Secondary School
CommendationCrescent Girls’ School
CommendationDunman Secondary School
CommendationFuhua Secondary School
CommendationGan Eng Seng School
CommendationKranji Secondary School
CommendationMethodist Girls’ School
CommendationNPS International School
CommendationSt Andrew’s Secondary School
CommendationSwiss Cottage Secondary School
CommendationTanjong Katong Girls’ School
CommendationTanjong Katong Secondary School
CommendationTemasek Secondary School
CommendationUnited World College of South East Asia
CommendationXinmin Secondary School
CommendationYishun Town Secondary School
CommendationZhonghua Secondary School

Singapore Mathematics Olympiad School Award (Category 2) 2019

AwardName of School
GoldHwa Chong Institution
GoldNational Junior College
GoldNUS High School of Mathematics and Science
GoldRaffles Institution
SilverAnglo-Chinese School (Independent)
SilverNanyang Junior College
BronzeDunman High School
BronzeTemasek Junior College
BronzeVictoria Junior College
CommendationAnderson Secondary School
CommendationAnderson Serangoon Junior College
CommendationAnglo-Chinese Junior College
CommendationCatholic Junior College
CommendationCrescent Girls’ School
CommendationEunoia Junior College
CommendationHwa Chong International School
CommendationJurong Pioneer Junior College
CommendationNan Hua High School
CommendationNanyang Girls’ High School
CommendationNgee Ann Secondary School
CommendationNPS International School
CommendationRiver Valley High School
CommendationSt Joseph’s Institution
CommendationSt Joseph’s Institution International
CommendationTampines Meridian Junior College
CommendationVictoria School

Singapore Mathematics Olympiad (Junior) 2019

Top 30 Individual Ranking for SMO (Junior)
Top 10 placing and Singapore Mathematical Challenge Trophy (for Junior Team) will be announced during the Prize Presentation Ceremony.

RankNameSchool
1YU QINXIRaffles Institution
2JAMIE LIM JIA SIN (LIN JIAXIN)NUS High School of Mathematics and Science
2MARIO TANIJAYANUS High School of Mathematics and Science
4OH ZHI YUANNUS High School of Mathematics and Science
5LIU ZIHANRaffles Institution
6SU ZIXUANRaffles Institution
7EDDEN CHEW KEYN-HANTZNUS High School of Mathematics and Science
7YU HANZHANG Raffles Girls’ School (Secondary)
9ANDREW YAR KWOK WINGRaffles Institution
10RYAN SUWANDINUS High School of Mathematics and Science
11LIANG YI KUANRaffles Institution
12Michael Liew WenshengAnglo-Chinese School (Independent)
13Zhang ChenxiRaffles Girls’ School (Secondary)
14Hugo Maximus LimNUS High School of Mathematics and Science
15Ma XingjianRaffles Institution
16Chang Chia WeiRaffles Institution
17Drew Michael Terren RamirezNUS High School of Mathematics and Science
18Lim Sue Han JustinNUS High School of Mathematics and Science
19Kong U HamNanyang Girls’ High School
20Tay EewanNUS High School of Mathematics and Science
21Tan Chun ErnHwa Chong Institution
22Cheong EasonNUS High School of Mathematics and Science
22Ziv NgRaffles Institution
24Ryan Wong Wern JiehHwa Chong Institution
25He Jingyang JamesRaffles Institution
26Daryle Ang Xuan YeNUS High School of Mathematics and Science
27Davin Khor Wen NingHwa Chong Institution
28Lai Le Hao JeromeRaffles Institution
29Gabriel Goh Hao XiangHwa Chong Institution
30Xu ZiyuHwa Chong Institution
30Lee I-ShiangNUS High School of Mathematics and Science

Singapore Mathematics Olympiad (Senior) 2019

Top 30 Individual Ranking for SMO (Senior)
Top 10 placing and Singapore Mathematical Challenge Trophy (for Senior Team) will be announced during the Prize Presentation.

RankNameSchool
1Boo Tse Yang LucasRaffles Institution
2LOW CHOO RAYRaffles Institution
3Krishnan AkashNUS High School of Mathematics and Science
4WU XINYUENanyang Girls’ High School
5 Lim Jin TaoNUS High School of Mathematics and Science
6CHIEU LE HENG (JIANG LEHENG)NUS High School of Mathematics and Science
7Shevonne ChiaNUS High School of Mathematics and Science
8 Wang Yuxuan Raffles Institution
9WANG YUNRUIRaffles Institution
10LEE WEI MINGNUS High School of Mathematics and Science
11Tan Yun HuiNUS High School of Mathematics and Science
12Hu XinghuiRaffles Girls’ School (Secondary)
13Lin SixunSt Joseph’s Institution
14Liu FenghuaVictoria School
15Le Tran Cong HungAnglo-Chinese School (Independent)
16Li HantaoRaffles Institution
17Ong Yan ShengNUS High School of Mathematics and Science
18Pan YifanRaffles Institution
19Shen Xing YangNUS High School of Mathematics and Science
20Justin Adrian HalimRaffles Institution
21Wang SiliRaffles Institution
22Kuai En Kai EthanNUS High School of Mathematics and Science
23Chen YuxinTemasek Secondary School
24Toh Jing En DanielNUS High School of Mathematics and Science
25Kiefer Ong Xian YaoHwa Chong Institution
26Yuan ChenghaoSt Joseph’s Institution
27Russell Ng Jung HngNUS High School of Mathematics and Science
28Ong Ee Shua, EtienneRaffles Institution
29Kwee Tze Wei, BernardHwa Chong Institution
30Wang ChenyangSt Joseph’s Institution

Singapore Mathematics Olympiad (Open) 2019

Top 30 Individual Ranking for SMO (Open)
Top 10 placing and Singapore Mathematical Challenge Trophy (for Open Team) will be announced during the Prize Presentation Ceremony.

RankNameSchool
1Boo Tse Yang Lucas Raffles Institution
2NG YU PENGHwa Chong Institution
3CHENG PUHUARaffles Institution
4DAVID TOH HUI KAIRaffles Institution
5TAN XU CHENRaffles Institution
6NG YANGYI, ALOYSIUSRaffles Institution
7TAN WEE KEANRaffles Institution
8KHOR JUN WEIRaffles Institution
9LOW CHOO RAYRaffles Institution
10LEONG EU-SHAUNRaffles Institution
11Yang YueHwa Chong Institution
12Shi ChengHwa Chong Institution
13Ang Boon Han NathanielAnglo-Chinese School (Independent)
13Ding Tian YaoSt Joseph’s Institution International
15Jamie Lim Jia Sin (Lin Jiaxin) NUS High School of Mathematics and Science
16Ong Ee Shua, Etienne Raffles Institution
17Mario TanijayaNUS High School of Mathematics and Science
18Lim An JunHwa Chong Institution
19Shen Xinyi Raffles Institution
20Nguyen Khoi NguyenSt Joseph’s Institution
21Luke TanRaffles Institution
22Teow Hua JunHwa Chong Institution
23Le Viet HungAnderson Secondary School
24Tan Si Jie NUS High School of Mathematics and Science
25Dong LeyiHwa Chong Institution
26Liu Siyong Raffles Institution
27Wang Yunrui Raffles Institution
28Sun LongxuanHwa Chong Institution
29Daniel Choo ZhenghaoRaffles Institution
30Zhang Yu ChiRaffles Institution